10 нешта кои не сте ги знаеле


Секојдневно учиме нови работи и се запознаваме со нови нешта. Информациите се оние кои не водат низ живот. Макар и непотребните. Ова се неколку нешта кои најверојатно никогаш не би ве заинтересирале во животот, но зошто да не ги знаете?

Така на пример сигурно не сте знаеле дека:

 

1. Доларите не се изработуваат од хартија туку од памук.

2. Делфините спијат со едно око отворено.

3. Целосното име на куклата Барби е – Barbara Milisent Roberts.

4. На шкампите срцето им е во главата.

5. Кенгурот не може да оди наназад.

6. Слонот е единственото животно кое не може да скока.

7. Најдолгото име на место во светот е: Taumatawhakatangihangaoauauotameteturi-Pukakpikimaungahoronukupokaivhenuakitanatahu. Се наоѓа на Нов Зеланд.

8. Мона Лиза нема веѓи.

9. Јо-јо на Филипините е забрането да се користи.

10. Буба швабите живеат и до 10 дена без глава.


Ви се допаѓа? Сподели со твоите пријатели!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format