10 работи за Ирска кои не сте ги знаеле


Ирска е европска земја која поради неверојатните природни убавини е нарекувана и смарагден остров. Во прилог прочитајте десет помалку познати факти за оваа прекрасна земја.

1.Даблин се гордее со фактот дека има по еден паб на секои 100 жители. Најстариот ирски паб се наоѓа во Атлон и се верува дека датира од 900та година.

2.Просечно, секој Ирец пие околу 95 литри пиво годишно, така што земјата е на 6-тото место во светот по конзумирање пиво.

3. Мај е најсувиот месец во годината. Ова е многу корисна информација ако планирате да ја посетите Ирска.

4. Ирците по пензионирањето најчесто одат на Канарските Острови.

5. Ирска има најмал број на пријаване НЛО објекти од сите европски земји.

6. Белата Куќа е дизајнирана од ирскиот архитект Џејмс Хобан.

7. Во 2002 година, Ирска беше првата земја во светот која воведе данок на пластични кеси.

8.Mukanagederdauhaulia е крајбрежен град со најдолго име во Ирска.

9. Drishin е национално ирско јадење. Тоа е специјалитет направен од свинско месо,  кравја и овча крв, леб, житарици и масти.

10. Терминот бојкот доаѓа од ирскиот капитен Џејмс Бојкот. Официјално се користи за прв пат во статијата на списанието Интер-Оун на 12 октомври 1880 година.


Ви се допаѓа? Сподели со твоите пријатели!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format