5 ментални трикови кои ќе ви заштедат пари


Малите измени може да имаат значително влијание и да ви донесат големи пари, иако, сите ние секогаш сме во потрага по лесни, повторливи трикови и тактики кои секој може да ги користи за да ја преземе контролата на неговите или нејзините финансии. Еве неколку од моите омилени.

  • Дадете си времеПоминувајте една минута секој ден за идеално да ги проверите вашите финансии. Најдобар начин да го направите ова е со апликација-акаунт, што се поврзува заедно со вашата кредитна картичка и банкарски сметки и ви овозможува да се движите низ сите ваши неодамнешни трансакции.

Исто така, може да користите одделна банка или апликација на вашиот телефон за да ја скенирате вашата готовина и сметки во вашиот паричник секое утро . Клучот е да видите дали сте трошеле пари побрзо отколку што сакате да трошите.

  • Бидете внимателни. Склони сте да избегнувате финансиски задачи? Користете визуелни знаци да го направите избегнувањето потешко.

На секоја навика не и требаат алатки и апликации. Може и да користите лепливи белешки како потсетници. Планирате ли да ја реновирате вашата кујна следната година, или да заштедите за нов автомобил? Белешките држете ги до своето огледало, така ќе ги гледате секое утро. Уште подобро, направете слика што ќе ве потсети на вашата цел. Визуелните знаци се моќни, и со нив е полесно да ги прескокнете сите оние мали, непотребни трошоци кога вашите очи се буквално на долгорочната награда.

  • Потсетувајте сеКако да се сетам на годишнини и родендени на пријатели? Многу едноставно,ќе ги ставите на Google Календар. Истото и со роковите за сметки.

Поставување на периодични известувања за сите ваши финансиски задачи, без разлика дали е тоа плаќањето на сметки, организирањето на даночни документи, или проверка за да видите дали на вашето портфолио му треба ребаланс.

  • Иницирајте први. Кога ќе ги прашате луѓето како заштедуваат за голема цел, тие често кажуваат дека тие го трошат она што им треба за секој месец, а потоа го ставаат настрана тоа што ќе им остане. Но, ако не сте инстинктивен штедач, малку веројатно е да бидете ефективни.

Подобра техника е направите сметка за “нова кујна“, да речеме, исто како што би платиле сметка, хипотека или за комунални услуги на крајот од месецот. Утврдете колку реално можете да ставате настрана секој месец, а потоа веднаш направете трансфер на вашата сметка за заштеда пред да ја потрошите готовината.

  • Правете победнички кругови. Тешко е да останете мотивирани кон решавањето на долгорочните цели.

За да се задржите на вистинскиот пат, можете во вашата соба да си ставите помали привремени цели- видливи знаци на напредок што можат да ве мотивираат во пократки интервали. Сите тие мали знаци на прогрес и победнички кругови со сигурност ќе ве носат поблиску до вашата цел.


Ви се допаѓа? Сподели со твоите пријатели!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format